top of page

Türkiye e-mobilite Haberleri

 

Haziran 2022

0622-news01.jpg

Düzenleme / ÖTV

Kanun değişikliğinin Resmî Gazete’de yayımlanması ile motor gücü 160 kW’ı, özel tüketim vergisi matrahı da 700 bin TL’yi aşmayan araçların ÖTV oranı %10 olacak.
Mevcut düzenlemede matrahdan bağımsız olarak motor gücü 85 kW’ın üstünde olan tüm araçlar için ÖTV oranı %60 olarak uygulanıyordu.

0622-news02.jpg

Düzenleme / Lisanslama

EPDK'dan Şarj ağı işletme lisansı alan şirket sayısı 14'e yükseldi.  Bu firmalar; En yakıt, Ecoconnect, Kalyon, Enertürk, Eşarj, Astor, Wat, Şarjon, Sharz.net, CV enerji, Zes, Trugo, Şarjet ve Armotec.

0622-news03.jpg

Şarj Operatörü / WAT Mobility

Koç Topluluğu şirketlerinden WAT Mobilite elektrikli araç şarj ağı işletmeciliği alanında faaliyet gösterecek. WAT, Opet, Otokoç Otomotiv ve Entek Elektrik, otomotiv sektöründe yaşanan elektrifikasyon dönüşümünde stratejik bir adım atarak elektrikli araç şarj ağı işletmeciliği alanında faaliyet gösterecek WAT Mobilite’yi kurdu.

0622-news04.jpg

Şarj Operatörü  / TOGG

Şarj ağı lLisans alan firmalardan birinin de TOGG olması dikkat çekti. Şirket tarafından yapılan açıklamada TOGG, gelecek yılın ortasına kadar Trugo markası ile 81 ilde 600’ün üzerinde lokasyonda 1.000 yüksek performanslı şarj cihazı (DC) kurmayı hedefliyor.

0622-news05.jpg

Ticari EA / Çöp Kamyonu / Tepebaşı Belediyesi

Eskişehir Tepebaşı Belediyesi, yüzde 100 elektrikli ve yerli üretim çöp kamyonunu deneme ve test sürüşüne aldı. Diğer kentlere örnek olması beklenen elektrikli çöp kamyonun test kullanımı Tepebaşı bölgesinde gerçekleşecek. Test sürecinin sona ermesi ile yerli üretim elektrikli çöp kamyonunun tüm kentte ve ülke genelinde kullanılmasının yaygınlaştırılması hedefleniyor.

0622-news06.jpg

Düzenleme / Şarj İstasyonu Destek Programı

Elektrikli Araçlar İçin Hızlı Şarj İstasyonları Destek Programı kapsamında Bakanlığın belirlediği 46 yatırım konusuna toplamda 355 proje başvurusu gerçekleşti. En düşük destek talebine göre yarışma yaklaşımıyla yapılan değerlendirme neticesinde 20 firma desteklerden yararlanmaya hak kazandı. Bakanlık bu yatırımlar için toplamda yaklaşık 150 milyon lira destek sağlayacak. 

0622-news07.jpg

E-Bisiklet / Ispark İhalesi

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı, İstanbul Otopark İşletmeleri Ticaret AŞ (İspark), İstanbul genelinde hizmet vermek üzere, 10.000 adet bisiklete sahip bir elektrik destekli akıllı bisiklet (E-Bike) paylaşım sistemi kurulumu ve işletmesi işleri için, kapalı teklif usulüyle ihale yapacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi hüküm ve tasarrufu altındaki alanlarda Elektrik Destekli Akıllı Bisiklet (E-Bike) Paylaşım Sistemi Kurulum ve İşletmesi İşidir.  İhale 06 Temmuz 2022 günü yapılacak..

0622-news08.jpg

E-Gemi / Şehir Hatları

Şehir Hatları filosunun tamamını elektrikli vapurlara dönüştürmek istediklerini belirten Sinem Dedetaş bu konuda GİSBİR ile görüşmeler gerçekleştireceklerini ifade etti.

0622-news09.jpg

Li-ion Pil Üretici  / Aspilsan 

ASPİLSAN Enerji ile Turkcell arasında iş birliği sözleşmesi imzalandı. Yapılan anlaşma kapsamında 3,5 yıl boyunca yaklaşık 20 bin adet 48V 100Ah lityum iyon batarya, ASPİLSAN Enerji'nin Kayseri'deki tesislerinde üretilerek karşılanacak. 2022-2025 yıllarında Turkcell şebeke altyapısında ASPİLSAN Enerji tarafından milli teknolojiyle üretilen lityum bataryalar kullanılacak.

0622-news10.jpg

E-Otobüs / TEMSA

TEMSA ihracatını yüzde 144 artırdı! Elektrikli otobüs ihracatının birim kilogram değeri Türkiye’nin ihracat ortalamasının yaklaşık 25-30 katı. Temsa İhracatının şu an yüzde 6’sı bu sıfır emisyonlu elektrikli araçlardan geliyor ve 2025 yılında toplam otobüs hacminin yarısından fazlasının elektrikli araç olmasını hedefliyor.

bottom of page