top of page

Türkiye e-mobilite Haberleri

 

Haziran 2023

haz 11.jpg
AVERE Avrupa Genel Yönetim Kurulunda Değişim

Brüksel'de gerçekleşen AVERE - The European Association for Electromobility genel kurulunda yönetim kurulu üyeliğine Türkiye AVERE Elektro Mobilite Derneği Başkan Yardımcısı Haluk Sayar seçildi. AVERE Türkiye Elektro Mobilite Derneği olarak, 5 yıldır AVERE Avrupa Elektro Mobilite Derneği'nin gururlu üyeleriyiz ve katılan 19 ülkeden birini temsil ediyoruz. 

haz 1.jpg
Türkiye’de Elektrikli Araç Satışları Yüzde 251 Yükseldi

Bataryalı elektrikli araç satışları 2023'ün ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 251 yükseldi. Avrupa’nın en büyük beş pazarı olan Fransa, Almanya, İtalya, İspanya ve İngiltere’de ise aynı dönemde kıyasla yüzde 26 artış görüldü.

haz 2.jpg
Tam Elektrikli Tır Türkiye Yollarında

Lojistik firmaları Türkiye taşımacılık sektöründe elektrikli dönemi başlatıyor. Hızlı (DC) şarj ile 2 saat içinde tam şarj olan çekici, kullanıma ve taşınan yükün ağırlığına göre 300 kilometrenin üzerinde yol katediyor.

haz 3.jpg
Boeing'in Elektrikli Uçağı Birkaç Yıl İçerisinde Havalanacak

Boeing Türkiye Genel Müdürü Ayşem Sargın, "Elektrikli uçak projesiyle ilgili Federal Havacılık İdaresi onayı için hazırlanıyoruz. Günün birinde İstanbul'un trafiğinde böyle bir şey olması, tabii ki hayal ediyoruz hep birlikte." dedi.

haz 4.jpg
Toplu Ulaşımın Geleceği Elektrikli Araçlar

Dünyada toplu taşımacılık sektörünün en büyük kuruluşu olan Uluslararası Toplu Taşıma Birliği'nin (UITP) küresel zirvesi 85 ülkeden katılımcılarla İspanya'nın Barselona kentinde yapıldı. Çok sayıda Türk firmanın da katıldığı zirvede, toplu ulaşımda geleceğin teknolojisi olarak elektrikli araçlar ön plana çıktı.

mayıs3.jpg
Elektrikli Araç Sürücüleri Dikkat! Ücret Tarifesi Farklı

Elektrikli araç satışları artarken, şarj konusundaki farklı ücretlendirme konusunda araç sahipleri uyarılıyor. Zira şarj ünitesi meskendeyse 'mesken tarifesi'nden, iş yerinde kuruluysa 'ticarethane tarifesi'nden ücretlendirme yapılıyor.

haz 5.jpg
Lityum Arzı Elektrikli Araçların Talebini Karşılayamaz Tartışmaları Sürüyor

Asya Piyasaları Uzmanı Süleyman Mete Özbalaban, "Elektrikli araç üreticileri ve devletler 2030 yılına kadar planlanan yatırımları yaparsa batarya arzında çok büyük bir sorun yaşanmayacak." dedi.

haz 6.jpg
Dünyanın İlk Elektrikli Otonom Gemisi Seferlerine Başlıyor

1.6 milyon dolara mal olan 10 metrelik deniz otobüsü 30 yolcu taşıma kapasitesine sahip.

Dünyada ilk kez bir elektrikli deniz otobüsü İsveç'in başkenti Stockholm'den denize açıldı.

haz 7.jpg
İstanbul’a 50 Yerli Taksi Daha

İşte elektrikli Adamini! İstanbul Büyükşehir Belediyesi, adalarda taksi olarak kullanmak için menzili 3 katına çıkan yeni yerli elektrikli Adamini modellerinden aldı.

haz 9.jpg
Elektrikli Otolara 100 Bin E-Usta Gerek

Aralarında Togg’un da bulunduğu elektrikli otomobiller kendi ekosistemini oluşturuyor. Bu noktada servis ve bakım ağı önemli yer tutuyor. Orta vadede 100 bin e-ustanın bu sektörde istihdam edileceğini öngören SANLAB, eğitim için kolları sıvadı.

evcharge.jpg
Odağımız; Elektrikli Araç Şarj Teknolojileri

EV Charge Show, elektrikli araç şarj sektörü liderlerini yatırımcıları ile bir araya getirmek üzere 2-4 Kasım 2023 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezinde ikinci kez düzenlenecek.

bottom of page