top of page

Türkiye e-mobilite Haberleri

 

Şubat 2022

0222-new01.jpg

E -Otobüs/ IBB Belediyesi / IETT

İETT filosuna dahil edilmesi planlanan 100 elektrikli otobüs için testler devam ediyor. Bu kapsamda TEMSA Avenue Electron modeli test edilmeye başlandı. %100 elektrikli olan bu araç, 400 kilometre menzile sahip. Bozankaya Sileo model yerli elektrikli araç testi 2 yıldır İETT tarafından test ediliyor. Test edilen araç elektrikli otobüs 18 metre uzunluğunda, tek mafsallı, 250 kilometre menzile sahip ve 55 koltuk kapasitesine sahip.

0222-news02.jpg

E-Kargo / Yasama

Konya'da düzenlenen iklim konseyinde konuşan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcısı Mehmet Emin Birpınar; Mikro mobiliteyi artırmayı ve şehirlerde scooter ve bisiklet kullanımını yaygınlaştırmayı hedefliyoruz. Bunları politika olarak kabul etmek çok önemli. Diğer önemli bir başka konu ise Belediyelerin toplu ulaşımda kullandığı araçların elektrikli hale getirilmesi (yani sıfır emisyonlu).

0222-news03.jpg

E Kargo / Şok Market

Cepte ŞOK'a yatırımlarına devam eden ŞOK Marketler, sipariş dağıtım ağını güçlendirmek için 'Cepte ŞOK' elektrikli dağıtım sistemi için geniş bir ağ kuruyor. 81 ilde CepteŞOK elektrikli araçlarını hizmete sokacak olan ŞOK Marketler, proje kapsamında yaklaşık 1.300 kişiye istihdam sağlamayı planlıyor.

0222-news04.jpg

EA Yarışı / FIA Electric Touring 

FIA Elektrikli Binek Araçlar Dünya Şampiyonası'nın 2022 takviminin ikinci ayağı olan elektrikli otomobil yarışı organizasyonu, 20-22 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek Türkiye yarışının tanıtım toplantısı, Beyoğlu Belediyesi ev sahipliğinde Haliç Tersanesi'nde gerçekleştirildi.

0222-news05.jpg

Mikro-Mobilite Üretici/ Volta Motor

'Hemen hemen her türlü ufak elektrikli aracı imal edebilen Volta motor fabrika üretim kapasitesi yılda 105 bin 900 adetten 1 milyon 363 bin 450 adete çıkarılacak. Fabrikada çalışan sayısı da arttırılarak 260’tan 860’a çıkarılacak.

0222-news06.jpg

E-Gemi / Turk Tersaneleri

AB Yeşil Mutabakatı, Türk tersanelerine gelen elektrikli ve hibrit gemi siparişlerini hızlandırdı. İhracatta yıl sonunda yeni bir rekora imza atmaya hazırlanan tersaneler, asıl sıçramayı ise 2023’te yapmayı hedefliyor. Tersanelerin sipariş defterlerinde 2023 sonuna kadar teslim edilecek çevreci gemi sayısı 30’a ulaştı.

0222-news07.jpg

E- hava taşıtı / Biyoteksan

BİYOTEKSAN tarafından tasarlanan, geliştirilen ve üretilen UÇBEY VTOL Bulut altı insansız hava aracı (BİHA) dikey iniş kalkış (VTOL) özelliğine sahip. 3,5 metre kanat açıklığına ve 22 kg kalkış ağırlığına sahip olan UÇBEY BİHA taşıdığı ISR gimbal sistemiyle keşif ve gözetleme görevlerinde kullanılabiliyor. Elektrik motorları ile 3 saat havada kalabiliyor.

0222-news08.jpg

EA Üretici / Skywell

Şubat ayı sonu itibarıyla ilk müşteri teslimatlara başladıklarını vurgulayan Çinli otomobil üreticisi SKYWELL Türkiye CEO’su Mahmut Ulubaş, tanıtımını gerçekleştirdiğimiz ilk günden bu yana 4 ay gibi kısa bir sürede 270 adetlik sipariş aldık. Ankara, İzmir, İstanbul ve Kayseri gibi büyük şehirlerde SKYWELL showroom'larımızı açtık. 

0222-news09.jpg

EA Şarj / Maliyet

Son elektrik zamlarından sonra elektrikli araçların içten yanmalı motorlu araçlara göre hala tasarruflu olup olmadığı merak ediliyor. Cevap; hala tasarruflu. Renault Zoe  elektriki şarj operatörlerinde (2 saat 15 dk) şarj edildiğinde  42 kuruş, evde şarj edildiğinde (16 saat) 27 kuruş ile 1 km gidebiliyor. Bu aracın benzinli muadili Şubat ayı sonu itibariyle km başına ortalama 1 TL yakıt harcıyor. ( 6LT/100 KM). Not: Rakamlar araç tipine göre farklılık gösterebilir. 

0222-news10.jpg

STK / TOBFED

TTürkiye otomotiv bakım ve satış sonrası hizmetler sektörünün tek federasyonu  TOBFED Türkiye Otomobil Bakım Dernekleri Federasyonu  2003 yılında kurulmuş olup, 300 Bin KOBİ ve 1,5 Milyon çalışana sahip sektörün resmî kurumlar tarafından tanınan ve işbirliği yapılan tek organizasyonudur. Türkiye genelinde 11 dernek ve 81 il temsilciliği ile temsil edilmektedir. AVERE Türkiye, 12 Şubat'ta düzenlenen olağanüstü genel kurulda TOBFED katıldı. 

bottom of page