top of page

Türkiye e-mobilite Haberleri

 

Eylül 2023

eyl 1.jpg

Kasım ayından itibaren C segmentindeki SUV modeli BYD ATTO 3 ile satışlarına başlayacak olan BYD Türkiye, 2024 yılının ilk çeyreğinde de tasarım ödüllü BYD SEAL ve BYD HAN modellerini Türk kullanıcısıyla buluşturacak

0322-news07.jpg
EPDK'dan Lisans Alan Firma Sayıları

Eylül ayında lisans alan D Rect Charge ve AEG Madencilik firmalarıyla EPDK'dan lisans alan firma sayısı 142'ye ulaştı.

eyl 6.jpg
TÜİK Araş Satış Rakamları

Türkiye'de satılan her 10 otomobilden 1'i elektrikli oldu Togg'un yollara çıkması ve şarj istasyonlarındaki artışla birlikte ülkede elektrikli otomobil satışı ağustosta bir önceki yılın aynı ayına göre 14 kattan fazla arttı. Ağustosta trafiğe kaydı yapılan 89 bin 694 otomobilin 8 bin 618'ini ‘elektrikli’ araçlar, 8 bin 685’ini ‘hibrit’ araçlar oluşturdu.

eyl 2.jpg
Elektrikli araçlar için şarj noktası 9 bine yaklaştı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, Türkiye'de şarj istasyonu sayısının 8 bin 861'e çıktığını açıkladı. Yılmaz, "Yaklaşık her 14 araca bir hızlı şarj (DC) noktası düşüyor. Araç başına düşen DC şarj noktası açısından Türkiye Avrupa genelinde 1. sırada." dedi.

eyl 3.jpg
Türkiye'de elektrikli araç pazarı yüzde 700 büyüdü

Küresel elektrikli araç pazar payı yüzde 14’ten yüzde 18’e çıktı. Türkiye’de ise ilk 7 ayda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 700’lük artış oldu. Yurt içinde 17 binin üzerinde elektrikli ve hibrit araç satışı gerçekleştirildi. 

mayıs3.jpg
Elektrikli otomobillere kasko! Şarjı biten çekilecek

Sigorta şirketleri elektrikli araçlara özel kasko poliçeleri üretmeye başladı. Sigorta sektörü artan elektrikli kullanımına göre yolda kalma ve çekici hizmetlerinde güncellemelere gitti. Bazı firmalar bu kategoride ayrıca bir paket oluşturdu.

temmuz 2.jpg
Elektrikli arabaların üretimi durabilir

Günümüzde metale ve elektrikli arabalardan dolayı Lityum'a olan talep giderek artmaya başladı. Ancak bilim insanları tarafından paylaşılan verilere göre 2025 yılında Lityum kıtlığı yaşanabilir.

eyl 5.jpg
Beefull elektrikli araç şarj istasyonları ile hem ekonomik ve hem de çevre dostu ulaşım

Elektrikli araç ve şarj istasyonları sayısı Türkiye genelinde hızla artarken sektörün öncü markası olma hedefiyle hızla büyüyen Beefull, 2023 yılı sonuna kadar toplam araç şarj istasyonları sayısını 500’e çıkarmayı planlıyor.

mayıs8.jpg
Togg başarıya doymuyor: T10X'in güncel pazar payı açıklandı

Türkiye'nin yerli ve milli elektrikli otomobili Togg, binek araç kategorisindeki pazar payına ilişkin verileri paylaştı. Marka elektrikli C-SUV segmentinde yüzde 50'yi aşkın pazar payına ulaşırken, tüm elektrikliler pazarında da en çok satan marka ve model kategorisinde lider olduğunu belirtti.

0122-news03.jpg
Dünya rekoru olabilir: Tesla’nın Türkiye’de ne kadar sattığı belli oldu

Bu yılın ilk aylarında Türkiye pazarına elektrikli otomobili Model Y ile giriş yapan Tesla’nın satmış olduğu araç sayısı ortaya çıktı. Rakamlar firma için bir dünya rekoru olabilir

evcharge.jpg
Odağımız; Elektrikli Araç Şarj Teknolojileri

EV Charge Show, elektrikli araç şarj sektörü liderlerini yatırımcıları ile bir araya getirmek üzere 2-4 Kasım 2023 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezinde ikinci kez düzenlenecek.

bottom of page