top of page

Türkiye e-mobilite Haberleri

 

Mart 2023

mart 1.jpg
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin iştiraki İSPARK otoparklarına elektrikli şarj istasyonu kurulacak 

İSPARK Genel Müdür Yardımcısı Samet Aslan 2030'da İSPARK otoparklarının kapasitesinin yüzde 10'unun elektrikli araçlara hizmet vermesinin hedeflendiğini kaydetti.

mart 2.jpg
Türkiye'de elektrikli araç başına kaç şarj istasyonu düşüyor?

Türkiye'nin uzun yıllar hayalini kurduğu yerli otomobil Togg ile otomotiv dünyasında oyunun kurallarını değiştiren Tesla'nın aynı günlerde Türk tüketici ile buluşacak olması, elektrikli otomobil pazarında hareketliliği artıracak.

mart 3.jpg
Tesla EPDK'dan Lisans Aldı

EPDK, aralarında Tesla Motorları Satış ve Hizmetleri Limited Şirketi’nin de bulunduğu 119 şirkete şarj ağı işletmeci lisansı verildiğini açıkladı. Böylelikle bu şirketler ülke genelinde şarj istasyonları kurarak elektrikli araçlara şarj hizmeti sunma hakkını elde etmiş oldu.

mart 4.jpg
Yalova'da kurulan meslek lisesi elektrikli araç sektörüne kalifiye eleman yetiştirecek

155 öğrencinin gruplar halinde yeni açılan teknolojik donanımlı Motorlu Araçlar Teknolojisi Atölyesi'nde deneyim kazandığı Çiftlikköy Mesleki Eğitim Merkezi, eylül ayından itibaren Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi niteliğiyle hizmet verecek.

mart 7.jpg
Türkiye’de ilk defa bir afette elektrikli araçlardan enerji sağlandı

Bir elektrikli araç, İstanbul’da ortalama bir dairenin 1 haftalık tüm elektrik ihtiyacını karşılayabilir. Böyle bir afet döneminde elektriğin portatif, taşınabilir olması elektrikli araçlara çok daha büyük bir sorumluluk da getiriyor.

mart 5.jpg
Türkiye'nin yeni otomobil projesi Amperino'nun tasarımı ortaya çıktı.

Yeni aracın 2025'te seri üretime geçmesi planlanıyor. Şirketin yönetim kurulu başkanı Yakup Canseven ''Aracın bütün teknolojileri A’dan Z’ye bize ait'' ifadelerini kullandı.

mart 8.jpg
Satılan 4 elektrikli minibüsten biri Türk malı oldu

Avrupa’nın elektrikli minibüs pazarını adeta domine eden Karsan, e-JEST modeliyle elektrikli mobilitede de iddiasını ortaya koyuyor. Markanın 2019 yılında yollara çıkardığı ve Karsan’ın ilk elektrikli modeli olan e-JEST, 2020 ve 2021 yılının ardından 2022 yılında da Avrupa’da elektrikli minibüs pazarında lider oldu.

mart 9.jpg
Türkiye'nin yerli otomobili Togg'un ön sipariş tarihi resmen açıklanmıştı

Togg'un ön sipariş süreci ve kura çekiminde sona gelindi. Togg T10X modeli için ön sipariş başvuru sayısı 177 bin 467 oldu. 20 bin Togg T10X için çekiliş detayları belli oldu. Peki, Togg kura çekimi sonuçları 2023 ne zaman belli olur?

mart 10.jpg
Mobilite Ekosistemi Bilişim Vadisi’nde Buluştu!

Türkiye ve Birleşik Krallık arasındaki mobilite ekosistemini geliştirmek amacıyla düzenlenen “Midlands Future Mobility Trade Mission in Türkiye 2023 Konferansı”, Bilişim Vadisi’nde gerçekleşti. Mobilitenin geleceğine bir perspektif sunan etkinlikte mobiliteye yönelik trendler, fırsatlar ve iş birlikleri konuşuldu…

evcharge.jpg
Odağımız; Elektrikli Araç Şarj Teknolojileri

EV Charge Show, elektrikli araç şarj sektörü liderlerini yatırımcıları ile bir araya getirmek üzere 2-4 Kasım 2023 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezinde ikinci kez düzenlenecek.

bottom of page