top of page

Türkiye e-mobilite Haberleri

 

Ağustos 2023

mayıs8.jpg

Otomobilde temmuz verilerinin gelmesiyle birlikte, en çok satılan elektrikli otomobil markaları da belli oldu. Zirvede ise sürpriz bir marka yer aldı. İşte Türkiye'nin elektrikli otomobil karnesi.

agu2.jpg
Şişecam'dan elektrikli araçlara özel cam

Şişecam’ın partnerleri arasında olduğu ‘Uyumlaştırılmış Döngüsellikle Sağlanan Sıfır Emisyonlu Elektrikli Araçlar’ (ZevRA) projesi, AB’nin HORIZON Europe Programı’ndan da destek aldı.

agu3.jpg

Ülkemizin önde gelen elektrik malzemeleri üreticilerinden biri olan TP Electric, üretim serüvenine yeni ürünler katarak devam ediyor. Son yıllarda elektrikli araç şarj ürünleri (e-mobilite ürünleri) konusunda uzmanlaşmayı hedefleyen ve bu sektöre ciddi bir yatırım yapan TP Electric’in yeni ürünü; DC Şarj İstasyonlarında kullanılan “CCS 2 Kombo Şarj Prizleri”.

agu5.jpg
Elektrikli şarj soketi için 2053 hedefi 38 bin

TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Başkanı Adil Karaismailoğlu, 2029, 2035 ve 2053 projeksiyon yılları için ihtiyaç duyulan elektrikli araç şarj istasyonu ve soket sayılarının belirlenerek şehirler arası kara yolu ağındaki tüm yolculukları kapsayacak optimum şarj istasyonu konumunu tespit ettiklerini bildirdi.

temmuz 6.jpg
Otomotiv İhracatında Elektrikli Araç Rekabeti

Otomotiv sektöründeki elektrikli araç trendi, ülkeler arasındaki ihracat rekabetinde de etkisini gösteriyor. Bu yıl elektrikli otomobil ihracatını ikiye katlamaya hazırlanan Çin'in, böylece Japonya ve ABD'yi geride bırakarak dünyanın en büyük otomotiv ihracatçısı olması bekleniyor.

agu1.jpg
İstanbul'da elektrikli scooter hız sınırı ne kadar oldu?

Elektrikli scooter hız sınırı hangi ilçelerde değişti? İstanbule oldukça yaygın bir şekilde kullanılan elektrikli scooterlar ile ilgili yeni bir karar alındı. Karar kapsamında elektrikli scooterların hız sınırı düşürüldü.

agu6.jpg
Elektrikli otomobillerin şarj istasyonlarında 'yeşil' dönemi

Araç şarj ağı işletmecileri, şarj hizmetinde kullanılan elektriğin yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilmesi halinde şarj istasyonlarından tamamını veya bazılarını "yeşil şarj istasyonu" olarak belirleyebilecek.

agu7.jpg
Türkiye’de trafikteki otomobillerin yüzde 1,4’ü elektrikli veya hibrit 

Enerji Günlüğü - Temmuz ayı sonu itibariyle Türkiye’de trafiğe kayıtlı otomobillerin %36,3'ünü dizel, %34,1'ini LPG'li, %28'ini benzinli, %1,2'sini hibrit ve %0,2'sini elektrikli otomobiller oluşturdu. 

agu9.jpg
Elektrikli araçlara hızlı enerji sağlayan mobil şarj istasyonu geliştirildi

ESTÜ Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Çelik ve malzeme bilimi mühendisi Burak Özdemir ile ekibi tarafından yerli imkanlarla, elektrikli araçların yerinde hızlı şarj edilmesini sağlayan mobil istasyon geliştirdi.

agu10.jpg
OSB’lere enerjide ‘yeşil’ zorunluluk

Meclis'in yeni dönemde ilk gündemlerinden biri “İklim Değişikliği Kanun Teklifi” olacak. Buna göre OSB’lere, enerji tüketimlerinin en az yüzde 10’unun yenilenebilir enerjiden karşılama zorunluluğu getirilecek. Sıfır emisyon hedefi için uygulanacak ‘Emisyon Ticaret Sistemi’ kapsamındaki tüm şirketlere, sera gazı emisyon izni zorunlu tutulacak.

evcharge.jpg
Odağımız; Elektrikli Araç Şarj Teknolojileri

EV Charge Show, elektrikli araç şarj sektörü liderlerini yatırımcıları ile bir araya getirmek üzere 2-4 Kasım 2023 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezinde ikinci kez düzenlenecek.

bottom of page