top of page

Türkiye e-mobilite Haberleri

 

Mayıs 2023

mayıs1.jpg
Bakan Karaismailoğlu, milli elektrikli trenin üçüncü setinin yakında raylara ineceğini açıkladı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, milli elektrikli trenin üçüncü setinin fabrika testlerinin devam ettiğini belirterek, "Bu yılın 3. çeyreğinde yolcu taşımacılığına hazır hale getirilmesi planlanıyor." ifadesini kullandı.

nisan2.jpg
Yaygınlaşan elektrikli araçlar, çevreye ve ülke ekonomisine katkı sağlıyor.

Sürdürülebilirlik stratejileri doğrultusunda 2022 yılında Elaris markası ile e-mobilite sektörüne hızlı bir giriş yapan Üçay Grup, ulaşımın çevresel sürdürülebilirlik üzerindeki etkisini açıkladı...

mayıs3.jpg
Togg, özellikleriyle de kendi sınıfında birçok ilki barındırıyor.

Bunlardan bir tanesi de “akıllı cihaza entegre dijital varlık cüzdanının içinde akıllı cihaz pasaportu ile batarya pasaportunun da yer alması” olacak.

mayıs4.jpg
Elektrikli otomobil için belgeli montajcı

Yerli otomobil Togg ile birlikte elektrikli otomobillerin Türkiye’de de yaygınlaşması beklenirken elektrikli taşıt montaj elemanları için taslak standartlar belirlendi.

MIS Banner (002).jpeg
Otomotiv Ekosistemi Türkiye’nin önde gelen etkinliği “Mobilite İnovasyon Zirvesi’nde buluşuyor!

EFF Organizasyonun düzenlediği, otomotivin geleceğini belirleyecek olan Mobility Innovation Summit bu yıl üçüncü kez 14 Eylül 2023 tarihinde, Bilişim Vadisi/Kocaeli’nde katılımcılarıyla buluşmaya hazırlanıyor.

mayıs5.jpg
Manisa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı,

Elektrikli araçların akülerinin şarj edilirken büyük yangın riski taşıdığı noktasında uyarıda bulundu. İtfaiye Dairesi Başkanı Gürhan İnal, elektrikli araçların ve motosikletlerin elektrik bataryalarının lityum iyon pil olması ve yangın esnasında 2000 dereceden fazla ısı meydana gelmesinden dolayı çok büyük bir risk taşıdığını belirtti

mayıs6.jpg
Çevreci Gemide de Adres: Made in Türkiye

Kruvaziyer gemiler dahil birçok alanda üretimini başarıyla gerçekleştiren Türk gemi inşa sektörü, yeşil dönüşüm sürecinde de öne çıkacak. Türkiye’nin dış ticaretteki en büyük partneri Avrupa Birliği’nin Yeşil Mutabakatı, tersanelere gelen yeni teknolojili gemi siparişlerini de artırıyor.

mayıs7.jpg
Fransız menşeili olan Ligier Myli,

Mayıs ayı için 299 bin TL’lik bir fiyat ile alıcı karşısına çıkmış durumda. Ayrıca Fransız otomobil firması, bu araç için 10 yıl da garanti veriyor. Bu fiyatı ile Türkiye’deki en ucuz fiyatlı otomobiller arasında yer alan Ligier, 4 farklı modelle alıcılarla buluşturuluyor.

mayıs8.jpg
Türkiye'deki Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK

Yerli üreticilerin ürettiği elektrikli araçlara yönelik olarak özel bir kredi düzenlemesi gerçekleştirdi. Bu düzenleme, yerli elektrikli araçlar için kredi kullanım tutarlarında alt sınırların yükseltilmesine ve farklı fiyat aralıklarında farklı vade ve kredi oranlarının belirlenmesine yol açtı

mayıs9.jpg
Çinli elektrikli otomobil markası Leapmotor, Türkiye'ye T03 modeli ile giriş yaptı.

Bir başka elektrikli Çinli üretici Skywell'i Türkiye'ye getiren Ulu Motor distribütörlüğünde ülkeye giriş yapan Leapmotor ile ilgili hedeflerini anlatan Ulu Motor CEO’su Mahmut Ulubaş eğer ek vergi kararı olmasaydı, otomobilin fiyatı 200 bin TL kadar daha düşük olurdu" dedi

mayıs10.jpg
Trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısı Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 6,4 azaldı.

Ocak-Nisan döneminde trafiğe kaydı yapılan 272 bin 378 adet otomobilin yüzde 2,4'ü elektrikli araçlardan oluştu.

evcharge.jpg
Odağımız; Elektrikli Araç Şarj Teknolojileri

EV Charge Show, elektrikli araç şarj sektörü liderlerini yatırımcıları ile bir araya getirmek üzere 2-4 Kasım 2023 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezinde ikinci kez düzenlenecek.

bottom of page