top of page

Türkiye e-mobilite Haberleri

 

Nisan 2022

0422-news01.jpg

Yönetmelik / Şarj İstasyonları

Elektrikli araçlara elektrik enerjisi temininin sağlandığı şarj ünitesi ve istasyonlarının kurulması, şarj ağı ve şarj ağına bağlı istasyonların işletilmesi ile şarj hizmetinin sunulmasına ilişkin usul ve esaslar belirlendi.

0422-news02.jpg

Teşvik / Şarj İstasyonları

TC Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Elektrikli Araç Şarj İstasyonlarına İlişkin Destek Programı ile ilgili bilgilendirme toplantısı 18.04 tarihinde yapıldı. Sunuma aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz

0422-news03.jpg

İstatistik / EA Satışı

ODD verilerine göre 2022 yılı Ocak-Mart döneminde otomobil ve hafif ticari araç pazarı %23,5 oranında azaldı. Satılan 117.000 otomobilin sadece 1.073 adeti elektrikli. Bununla birlikte geçen yıl aynı dönemde 312 adet elektrikli araç satılmıştı.

0422-news04.jpg

Ticari EA Üretici / Ford Transit

Ford Otosan, Ford’un Avrupa’daki ilk elektrikli hafif ticari aracı Ford E-Transit’i hattan indirdi. Türkiye’de üretilen ilk tam elektrikli hafif ticari araç olan E-Transit, Avrupa’nın da en güçlü elektrikli ticari aracı olma özelliğini taşıyor. Yeni elektrikli Transit önümüzdeki aylarda Avrupa'da yılın ikinci yarısında ise Türkiye’de satılmaya başlanacak.

0422-news05.jpg

Elektrikli Gemi / Tük Donanması

Türkiye’nin ürettiği Açık Deniz Karakol Gemileri (ADKG)'nin sevk sisteminde dizel-elektrik tercih ediliyor. Bu tercihin temelinde geminin verimini arttırmak yatıyor. Dizel jeneratörlerin ürettiği elektrik ile elektrik motorları pervaneleri döndürülüyor. Türk sivil tersanelerinde son yıllarda  elektrik motor sistemleri ile çalışan  oldukça yenilikçi gemiler yapılmaya başlandı.

0422-news06.jpg

EA Fuar ve Konferansı / EVCharge Show

'Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Teknolojileri, Şarj İstasyonlarında Enerji Depolama ve Pil Yönetim Sistemleri İçin Fuar ve Konferans Bir Arada. Elektrikli Araç Şarj Teknolojisi ve Ekipmanları Fuarı, elektrikli araçların şarj edilmesi için gerekli donanım ve yazılım üreticileri, hizmet sağlayıcıları ve çözüm ortakları ile kamu ve özel sektör yatırımcılarını bir araya getirmek üzere 26-28 Ekim 2022 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezinde düzenleniyor. Etkinlik AVERE Türkiye tarafından destekleniyor.

0422-news07.jpg

Finans/ Şarj Ekipmanları

Garanti BBVA, elektrikli araçlar için hızlı şarj istasyonlarının kurulması amacıyla ABB ile anlaştığını duyurdu. Bu kapsamda elektrikli araç şarj istasyonu finansmanı için Garanti BBVA’nın bireysel müşterilerine alışveriş kredisi sağlanabilecek. 3 ila 36 ay vadeyle 30 bin TL’ye kadar kullanılacak alışveriş kredisi ABB bayileri aracılığıyla sunulacak. Krediyle sitelere, apartmanlara ve müstakil konutlara kurulum yapılabileceği aktarıldı.

0422-news08.jpg

EA Üretici / TOGG

Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş. (TOGG), boya tesisinin yüzde 96'sının, gövde tesisinin yüzde 92'sinin, montaj tesisinin de yüzde 89'unun tamamlandığını duyurdu. TOGG'dan daha önce yapılan açıklamalarda, 2030'a kadar 5 farklı modelde toplam 1 milyon adet araç üretiminin planlandığı duyurulmuştu.

0422-news09.jpg

Ticari EA Üretici / BUS2BUS Fuarı

Avrupa otobüs pazarı için yılın en önemli etkinlikleri arasında gösterilen BUS2BUS Fuarı'na Türkiye'den Karsan, TEMSA, Otokar ve Anadolu Isuzu katıldı. Avrupa’da satılan her 2 otobüsten bir tanesi Türkiye’de üretiliyor. 

0422-news10.JPG

Elektrikli Otobüs / Ankara 

Ankara Büyükşehir Belediyesi, kendi imkânları ile ekonomik ömrünü tamamlayan dizel otobüsleri yüzde 100 elektrikli otobüslere dönüştürüyor. EGO Genel Müdürlüğü ve BELKA AŞ arasında yapılan iş birliği ile ilk etapta 22 otobüsten kullanım süresi dolan 7 otobüs sahaya çıkmak üzere hazır hale getirildi. Elektrikli otobüsler, avrupa standardı testlerini başarıyla tamamladı ve ruhsatları elektrikli otobüse çevrilen ilk otobüs oldular. 

bottom of page