top of page

Türkiye e-mobilite Haberleri

 

Nisan 2023

nisan1.jpg
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), yerli elektrikli araçlar için verilecek kredi limitlerini güncelledi

Buna göre, fiyatı 900 bin liraya kadar olan elektrikli araçlar için yüzde 70'i tutarında 48 ay vade ile kredi verilebilecek. İşte yerli elektirikli araçlarda fiyatına göre kredi limiti ve vade sayısı...

nisan2.jpg
Elektrikli araç şarj istasyonlarının sayısı 3 bini aştı

Elektrikli araçların kullanımı yaygınlaştıkça şarj istasyonlarına ihtiyaç arttı. Türkiye’de 3 binden fazla şarj istasyonu varken, bunların 2 bin 500’den fazlası halka açık. Uzmanlar bu istasyonlardaki altyapılarının geliştirilmesi ve mevzuattaki eksikliklerin giderilmesini öneriyor.

nisan3.jpg
İlk Milli Elektrikli Tren Seti TCDD'ye teslim edildi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 2053 vizyonu çerçevesinde demir yolu ağını 28 bin 600 kilometreye çıkarmayı planladıklarını ve 2030'a kadar milli elektrikli tren setlerinin sayısını 56'ya yükselteceklerini bildirdi.

nisan4.jpg
Elektrikli araçlar üç gün yarışacak

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Teknofest Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında Kocaeli’de düzenlenen Uluslararası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışlarına katıldı.

nisan5.jpg
ASELSAN elektrikli araçtaki iddiasını büyütüyor

ASELSAN, elektrikli araç konusunda sahip olduğu teknolojilerle yeni sorumluluklara hazırlanıyor. ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Haluk Görgün, "Şu anda 15 otobüs çalışıyor, 5 tane daha teslim edeceğiz. Yeni siparişler gelecek, 20 tane yeni siparişin görüşmeleri devam ediyor" dedi

nisan6.jpg
Elektrikli araç satışı yüzde 300'den fazla arttı

Türkiye'de elektrikli otomobil satışları katlanarak artıyor... Bu yılın ilk 3 ayında satışlar, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 300'den fazla arttı.

nisan7.jpg
2030 yılında satılan her iki araçtan birinin bataryalı elektrikli olması öngörülüyor

PwC'nin raporuna göre, küresel batarya talebinin önümüzdeki yıllarda yüzde 35 kadar artması bekleniyor. Raporda, Avrupa Birliği’nde lityum, nikel ve grafite odaklanan yerel etken madde işleme tesisinin bulunmadığı, bu alanda Avrupa’da ve Türkiye başta olmak üzere çevre ülkelerde yatırımlar yapılması gerektiği vurgulanıyor.

nisan8.jpg
Türkiye’deki elektrikli araçların 100 kilometre maliyeti benzinlilerle karşılaştırıldı

TOGG ve Tesla ile Türkiye’nin büyüyen elektrikli otomobil piyasası düşünüldüğü kadar cazip olmayabilir. AVERE Türkiye Elektro Mobilite Derneği başkan yardımcısı Haluk Sayar tarafından derlenen tablo, elektrikli araçlarla fosil yakıtlı araçların maliyetini ortaya koyuyor

nisan9.jpg
İBB'den elektrikli scooterlar için yeni eylem planı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), elektrikli scooter kullanımıyla ilgili hız sınırı, park alanı ve eğitim şartı gibi konularda yeni eylem planını hayata geçireceğini duyurdu.

nisan10.jpg
Elektrikli Otomobil Satın Almayı Düşünenlere Altın Niteliğinde Tavsiyeler

Elektrikli otomobiller son dönemlerde herkesin ilgisini çekmeye başladı. Ancak her elektrikli otomobil herkes için uygun değil. Zira bu araçlarda dikkat edilmesi gereken bazı hususlar var.

evcharge.jpg
Odağımız; Elektrikli Araç Şarj Teknolojileri

EV Charge Show, elektrikli araç şarj sektörü liderlerini yatırımcıları ile bir araya getirmek üzere 2-4 Kasım 2023 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezinde ikinci kez düzenlenecek.

bottom of page