top of page

Türkiye e-mobilite Haberleri

 

Temmuz 2023

temmuz 1.jpg
Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Kurmak İçin Kurallar Belirlendi

Müstakil elektrikli araç şarj istasyonları için iş yeri açma ve çalışma ruhsatı, diğer iş yerleri ve toplu yapılarda kurulacak istasyonlar için faaliyet izin belgesi düzenlenmesine ilişkin yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

temmuz 2.jpg
Elektrikli Otomobil Sayısı Yüzde 88,8 Arttı

Türkiye'deki elektrikli otomobil sayısı son 6 ayda geçen yıl sonuna kıyasla yüzde 88,8 artarak 27 bin 476'ya ulaştı

pilder.jpeg
PİLDER "Pil Üreticileri ve Tedarikçileri Derneği"

PiLDER, pil batarya üreticileri ve tedarikçileri derneği sektörün öncü firmaları tarafından 2022 yılında İstanbul merkezli olarak kuruldu. İlk genel kurulunu 2 Mart 2023 tarihinde dernek merkezinde gerçekleştirdi.

Sektörün bütün paydaşlarını bir araya getirerek yerli üretimi arttırmayı ve bölgesinde Ülkemizin bir güç olmasını hedefleyen PiLDER, büyüyen ve gelişen pil, batarya sektöründe Ülkemizdeki önemli temsilcilerden birisi olarak amaçları doğrultusunda faaliyetlerine devam etmektedir.

haz 5.jpg
Elektrikli Araçlar İçin Kritik Karar

Milli otomobil TOGG ile birlikte Türkiye’deki elektrikli otomobile olan ilgi arttı. Türkiye bu nedenle elektrikli otomobiller için şarj altyapısını genişletmeye çalışıyor. Bu kapsamda elektrikli araçlara yönelik hizmet veren şarj ağı işletmeci lisans sahillerine, şarj ağı oluşturmaları için 31 ocak 2024'e kadar süre tanındı.

temmuz 5.jpg
Elektrikli Araç Kullanmak, Hiç Bu Kadar Avantajlı Olmamıştı 

1 Ağustos 2023 tarihi itibariyle benzinli bir araç, mesken elektriğiyle şarj olan aynı güç ve tipteki elektrikli bir araca göre aynı mesafeyi 7 kat daha pahalıya kat ediyor. 90 kW ve üstü hızlı şarj olan elektrikli araçla karşılaştırdığımızda ise 2,1 kat pahalı.

temmuz 6.jpg
Otomotiv İhracatında Elektrikli Araç Rekabeti

Otomotiv sektöründeki elektrikli araç trendi, ülkeler arasındaki ihracat rekabetinde de etkisini gösteriyor. Bu yıl elektrikli otomobil ihracatını ikiye katlamaya hazırlanan Çin'in, böylece Japonya ve ABD'yi geride bırakarak dünyanın en büyük otomotiv ihracatçısı olması bekleniyor.

temmuz 7.jpg
Yatırım Fonu 500 milyon TL’ye Ulaştı

Bilişim Vadisi Avrupa’ya, Almanya’dan açılıyor. Bilişim Vadisi Genel Müdürü Ahmet Serdar İbrahimcioğlu, otomotiv sektörünün kümelendiği yer Almanya’nın Karlsruhe eyaletinde mobilite ağırlıklı yerleşkenin açılacağını söyledi

mayıs10.jpg
Türkiye'de Satılan Elektrikli Otomobiller Neler?

İşte en ucuzundan en pahalısına kadar tüm modeller Türkiye'de satılan elektrikli otomobiller hangileri? Ülkemizde halihazırda piyasada satışı devam eden elektrikli otomobil modellerini güncel fiyat listesiyle birlikte sizin için derledik.

temmuz 9.jpg
Dizel Yakıttan Elektrikli Sisteme

Kocaeli Büyükşehir, Avrupa Birliği Horizon Programıyla dizel yakıtla çalışan Atatürk yolcu vapurunu elektrikli sisteme dönüştürüyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, çevreci belediye kimliğiyle toplu taşıma araçlarında doğaya salınan karbondioksiti en aza indirmek için çalışmalar yürütüyor.

mayıs8.jpg
Togg'un Toplam Teslimat Adedi 808 Oldu

Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği'nin (ODMD) 4 Haziran tarihinde açıkladığı rakamlar içerisinde yer almayan yerli otomobil Togg'un haziran ayı verileri yenilenen ODMD raporu ile gün yüzüne çıktı.

evcharge.jpg
Odağımız; Elektrikli Araç Şarj Teknolojileri

EV Charge Show, elektrikli araç şarj sektörü liderlerini yatırımcıları ile bir araya getirmek üzere 2-4 Kasım 2023 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezinde ikinci kez düzenlenecek.

bottom of page