top of page

Türkiye e-mobilite Haberleri

 

Mayıs 2022

0522-news01.jpg

Yönetmelik / Şarj Operatörleri

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, Türkiye'deki ilk şarj ağı işletmeci lisanslarını verdiklerini açıkladı. Yılmaz "2030'da 1 milyonun üzerinde elektrikli araç sayısına ulaşacağımız öngörüldüğünde, en az 100 bin civarında şarj ünitesi ihtiyacı ortaya çıkıyor" dedi.

0522-news02.jpg

E-mobilite / Kaza

Şehir içi ulaşımın parçası haline gelen "elektrikli scooter"ların (e-Scooter) son bir yılda karıştığı trafik kazalarında 8 kişi hayatını kaybederken, 899 kişi ise yaralandı.

0522-news03.jpg

Fuar / Busworld 2022

Avrupa'nın bir numaralı otobüs üreticisi ve ihracatçısı Türkiye, elektrikli otobüs atağına geçti. Elektrikli otobüs üretip ihraç eden üreticiler Isuzu, Karsan, Otokar, son modellerini, bu yıl 10'uncu kez düzenlenen Busworld Turkey 2022'de sergiledi.

0522-news04.jpg

E-skuter / Bakım Onarım

Kullanışlı ve tasarruflu olması nedeniyle her geçen gün sayısı artan elektrikli scooterlar, tamirci ihtiyacını da beraberinde getirdi.

0522-news05.jpg

EA Üretici / Mercedes Benz

Türkiye pazarındaki ürün gamı en geniş olan isim olan Mercedes-Benz, Mayıs ayında getirilen EQB ile beraber tüketicilere beş farklı seçenek sunmaya başladı.   Türkiye’de ürün gamı açısından Mercedes’i bir diğer Alman üretici BMW takip ediyor. BMW, Türkiye’de tamamen elektrikli “i” serisi üç farklı otomobil satışı yapıyor 

0522-news06.jpg

Ticari EA / Electrikli Kamyon /Nuh Çimento

Nuh Çimento, karbon ayak izini sıfıra düşürme hedefleri çerçevesinde çimento faaliyetlerinde kullandığı dizel yakıtlı kaya kamyonlarını, ABB’nin yüksek teknolojili ürünleri ile elektrikli kamyonlara dönüştürecek. Proje sayesinde yıllık 1 milyon litre dizel yakıt tasarrufu hedefleniyor.

0522-news07.jpg

EA Satış / İstatistik

 PwC Strategy tarafından yapılan bir araştırmaya göre, 2022 yılı ilk çeyrekteki küresel elektrikli araç (BEV) satışları, geçen yılın ilk çeyreğine göre yüzde 107 artış sergiledi. Raporda, üç aylık satış rakamının 1 milyonun üzerine çıktığı bilgisi yer alıyor. Bu artışın büyük bölümü, Çin kaynaklı. Araştırmaya göre, tüm dünyada yılın ilk çeyreğinde satılan elektrikli araçların üçte ikisi Çin’de gerçekleşti.  

0522-news08.jpeg

EA Opearatörü  Fenix

Fenix, Fenix Market ile hızlı market, Fenix Genie ile kişiye özel teslimat ve Fenix Fuel ile de powerbank kiralama operasyonunu başlatacağını duyurdu.

0522-news09.jpg

Elektrikli Tekne / DİSKİ

Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, kentin en önemli içme ve kullanma suyu kaynaklarından olan “Dicle Baraj Gölü Havzası Koruma Planı” çerçevesinde fosil yakıtlı tekne taşımacılığını sonlandırmıştı.   (DİSKİ) , Eğil’de teknelerin elektrikli olarak  yeniden hizmet sunması için çalışma başlattı.

0522-news10.jpg

Elektrikli Tren / Alstom

Alstom; raylı taşıt, metro ve tramvaylar için anahtar teslim sistemler ile sinyalizasyon ve tren kontrol teknolojilerinin lider sağlayıcısı olarak 70 yılı aşkın süredir Türkiye’de faaliyet gösteriyor. Tüm motorlu ulaşım seçenekleri arasında en düşük emisyona sahip olan demiryolu, uçaklara oranla kilometre ve yolcu başına 10 kat daha az karbon salımı yapıyor. Alstom’un 2018’de hidrojen yakıt hücresi teknolojisine dayalı bölgesel treni tanıtan ve halihazırda hidrojen treni işletmede olan dünya çapındaki ilk şirket.

bottom of page