top of page

Türkiye e-mobilite Haberleri

 

Ağustos 2022

0822-news01.jpg

EV Şarj Operatörleri / Fiyatlandırma

Lisans alan Şarj ağı işletmeciliği şarj hizmet tarifelerinde değişiklikler oldu. Öncesinde dakika üzerinden hesaplanılan fiyatlandırma artık Kilowatt saat (kWh) üzerinden yapılacak. Elektrikli araç şarj ağı işletmecisi olarak faaliyet gösteren şirketlerden  ZES ve Eşarj 22 kW için 6 TL/kWh, Voltrun 4.82 TL/kWh fiyat belirlerken, DC Hızlı şarj için ZES 7.5 TL/kWh Eşarj 7 TL/kWh olarak belirledi.   

0822-news02.jpg

Yönetmelik  / EA Şarj Operatörleri

Şarj ağı işletmeci lisansı alan şirket sayısı Ağustos ayında 14 artarak 32 oldu. İstanbul merkezli şirketlerin tescilli markaları Samuray, İsomer, Binbin scooter, Vizyoneks, Tora, Aksa Şarj ve Mithra Pod. Ankara merkezli Aykon, Beeful ve Pleco, Nevşehir merkezli Swapp, Bursa merkezli Greenwatt, Batman merkezli Turuncu mühendislik, Karaman merkezli Whiterose Ağustos ayı içerisinde şarj ağı işletme lisansı aldılar. 

0822-news03.jpg

Elektrikli Gemi / Şehir Hatları

İstanbul’daki denizleri karbonsuzlaştırmak için plan yaptıklarını söyleyen Şehir Hatları Genel Müdürü Sinem Dedetaş, “Elektrikli gemilerle ilgili Dünya Banka’sıyla temasa geçtik. Biz vizyonumuzu paylaşınca onlar da bir çalışma ekibi kurdu. Bir yıl boyunca bize destek olacak bir fizibilite planı hazırlayacaklar. Sayısı zamanla 100’e çıkacak bir elektrikli gemi filosu yapmayı planlıyoruz” dedi.

0822-news04.jpg

Konferans / EVCharge Show AVERE / Pil Oturumu


26-28 Ekim tarihinde Evcharge show konferansında moderatörlüğünü İTÜ öğretim üyesi ve OTEP Batarya Çalışma Grubu lideri Prof. Dr. Özgülün yapacağı "Dünya'da ve Türkiye'de Pil Devrimi" başlıklı oturumda Aspilsan Genel Müdürü Ferhat Özsoy, Altınay Teknoloji Grubu Genel Müdürü Mert Uygun,  T-dinamik Enerji Depolama Birim Direktörü Doç.Dr. Muhsin Mazman ve Pomega Enerji Depolama  Teknolojileri Genel Müdürü Osman Şahin Köşker katılacaklar.

0822-news05.jpg

Yönetmelik  / Lisanslama için SSS  

Şarj ağı işletmeci lisansı, lisanslama süreci, şarj ağının oluşumu ve gelişimi, şarj istasyonlarının kurulması ve işletilmesi, fiyatlandırma, elektrikli araç kullanıcılarının şikayetleri ve şarj hizmetinin sunulmasına yönelik bilgilendirme içeren "Şarj Ağı İşletmeci Lisansı Yol Haritası" görseli ile "Sıkça Sorulan Sorular" metni epdk websitesinde yayınlandı.

0822-news06.jpg

Ticari EV Üreticisi / Mercedes Benz Türk

Yeni kurulum ile Mercedes-Benz Türk Aksaray AR-GE Merkezi, Mercedes-Benz yıldızı taşıyan kamyonların tüm dünyadaki “tek uzun yol testi merkezi” görevine ek olarak, sıfır emisyon hedefi kapsamında elektrikli araçların yol testi merkezlerinden biri olma görevini de üstlendi.

0822-news07.jpg

Türkiye'e EA Markaları ve Fiyatları

Son dönemde yapılan ÖTV ve Gümrük vergisi düzenlemelerinden sonra Türkiye'de satılan elektrikli araç model ve fiyatları güncellemeleri yapıldı.  Buna göre en ucuz elektrikli araç 764.000 TL ile Renault Zoe olurken en pahalı elektrikli araç 7.681.000 TL ile Porsche Turbo S oldu.

0822-news08.jpg

Mikro Mobilite / Martı

scooter girişimi Martı, New York Borsası’na açılıyor. İşlemin tamamlanmasının ardından New York Borsası’nda MRT sembolü ile işlem görecek Martı’nın bilançosuna brüt 280 milyon dolar nakit girmesi bekleniyor.

0822-news09.jpg

Elektrikli Bisiklet / Ankara B. Belediyesi

Büyükşehir Belediyesi ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından Avrupa Birliği PRAG ihale kriterlerine göre 408 adet elektrikli bisiklet, 34 adet elektrikli bisiklet şarj istasyonu, 8 adet bisiklet sayacı, otobüsler için 480 adet bisiklet taşıma aparatı, metro istasyonlarının bisikletli ulaşıma uygun hale getirilmesi amacıyla bin 290 metre bisiklet rampası, 2 adet panelvan araç ve filo yönetim yazılımının ihale süreci tamamlandı. 

0822-news10.jpg

EV Şarj İstasyonları / Oteller

Çeşme Turistik Otelciler Birliği Başkanı Yakup Demir: “Her geçen sene elektrikli araç şarj istasyonlarına talep artıyor. Elektrikli araç sayısının da arttığını görüyoruz. Artan elektrikli otomobil kullanımı, yerli ve yabancı tatilcilerin konaklama tesisi tercihlerine yansımaya başladı.

bottom of page