top of page

Türkiye e-mobilite Haberleri

 

Eylül 2022

0922-news01.jpg

EA Araştırması / Castrol 

Otomotiv yağ üreticisi Castrol, Türkiye dahil 10 ülkede 10 bin tüketici ve 100 sektör yöneticisiyle yapılan elektrikli araç araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Araştırmaya göre Türkiye'den katılanların yüzde 49’u bir sonraki araçlarının elektrikli olmasını istiyor. Türkiye, bu oranla Fransa, Avustralya, Yeni Zelanda, ABD, Hindistan ve Almanya’nın önüne geçiyor. Çin'de ise bu oran %80.

0922-news02.jpg

EA Şarj Ağı İşletmeci Lisansı / EPDK

Şarj ağı işletme lisansı alan şirket sayısı Eylül sonu itibariyle 43 oldu. Tam listeye EPDK sayfası linkinden ulaşabilirsiniz.

0922-news03.jpg

EA Şarj İstasyonları / Vestel -Trugo

Togg kurucu ortaklarından Vestel'in Türkiye’de, Trugo'ya özel ürettiği 180 kW gücündeki şarj cihazları kurulum için hazır. İlk olarak Anadolu Otoyolu'nun Bolu Dağı kesiminde bulunan alışveriş merkezinin otoparkına 12 şarj istasyonu kurulacak.

0922-news04.jpg

Li-ion Pil / Aspilsan 

ASPİLSAN Enerji, Kayseri’deki tesislerinde şarj edilebilir lityum iyon silindirik hücrenin seri üretimine geçtiğini ve pil satışına başladığını duyurdu.  Koç Holding 'in 32 milyar liralık yatırımla kuracağı elektrikli araçlar için batarya üretim fabrikasının çevresel etki değerlendirme (ÇED) süreci tamamlandı. 

0922-news05.jpg

Şarj Teknolojisi Konferansı / EVCharge Show

EVCharge show fuar paralelinde AVERE Türkiye tarafından düzenlenecek konferans oturumlarında sektöre yön verenler konuşmacı olarak yer alacaklar. Konusunda Türkiye'de gerçekleşen ilk konferans olma özelliğine de sahip olan etkinlikte şarj teknolojileri olduğu kadar, batarya, temiz enerji ve İstanbul özel oturumları da bulunuyor.

0922-news06.jpg

Ticari Elektrikli Araç Üreticisi / Ford Otosan, Anadolu Isuzu 

Yük taşımacılığında Türk firmaları yeni elektrikli araç modelleri üretiyor. Hannover'da düzenlenen ticari araç fuarında (IAA) Ford otosan, tasarımından test süreçlerine kadar tamamen kendi mühendislerinin geliştirdiği ve Türkiye'de üretilen %100 elektrikli kamyonunu tanıttı. Anadolu Isuzu ise aynı fuarda 4 metreküplük hacime ve 1000 kg taşıma kapasitesine sahip olan Big·e modelini sergiledi.

0922-news07.jpg

Ticari Elektrikli Araç Üreticisi / Karsan, Temsa

Yolcu taşımacılığında da Türk firmaları yeni elektrikli modellerini uluslararası ticari araç fuarı'nda (IAA) sergiledi. Karsan hidrojenli otobüsü e-ATA Hydrojen’in lansmanını yaparken, Temsa 5. elektrikli otobüs modelini tanıttı. 

0922-news08.jpg

Sürdürülebilir Kentsel Hareketlilik Planı / Arup - İBB

Uluslararası mühendislik şirketi Arup, İstanbul için “Sürdürülebilir Kentsel Hareketlilik Planı” hazırlıyor. Proje, İBB Ulaşım Daire Başkanlığı ve Ulaşım Planlama Şube Müdürlüğü’nün koordinasyonuyla yürütüyor.

0922-news09.jpg

EV Şarj Operatörü / ZES 

Zorlu Enerji'nin KAP'a yaptığı açıklamaya göre elektrikli araç şarj işletmecisi ZES'i (Kuveyt Yatırım Fonu) KIA'ya ait Wren House Infrastructure fonuna 50 milyon dolara satışını gerçekleştirecek. Zorlu Enerji'nin yüzde 12.3'ünün 38 milyon dolara yine aynı fona satışını içeriyor.

0922-news10.jpg

Elektrikli Tren / TCDD 

Milli elektrikli tren seti üretimi kapsamında saatte 160 kilometre hıza uygun prototipin montajı ve fabrika testleri tamamlandı. Tren, gerekli tasarım değişikliklerinin sağlanmasıyla saatte 225 kilometre hıza çıkabilecek.

bottom of page