top of page

Türkiye e-mobilite Haberleri

 

Kasım 2022

1122-new01.jpg

Mevzuat / Depolamalı Yenilenebilir Enerji Santralleri 

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, depolamalı rüzgar ve güneş enerjisi santrali kurmak için rekor düzeyde başvuru yapıldığını belirterek, "Şu anda 110 milyar dolara ulaşan bir yatırım talebi söz konusu. Mevcut kapasite dikkate alındığında, bu miktarın 40-45 milyar dolarının sahaya yansımasını bekliyoruz" dedi.

1122-new02.jpg

EV Şarj Operatörü / Migros 

Migros Ticaret AŞ tarafından, şirketin faaliyet gösterdiği lokasyonlarda elektrikli araçlara elektrik enerjisi temininin sağlandığı, şarj ünitesi ve istasyonlarının kurulması, şarj ağı ve şarj istasyonlarının işletilmesi ve şarj hizmetinin sunulması amacıyla, yeni bir anonim şirket kurulmasına karar verildiği bildirildi.

1122-new03.jpg

Posta Servisi / PTT  

PTT Genel Müdürü Hakan Gülten, "PTT olarak elektrikli araç ağımızı dünya ile birlikte biz de geliştirmek istiyoruz. 2030 yılına kadar araç filomuzun yüzde 80’ini elektrikli araca dönüştürmek istiyoruz." dedi.

1122-new04.jpg

Araç Kiralama Sektörü /Rapor

Operasyonel araç kiralkama sektörünün aktif büyüklüğü 72 milyar 100 milyon TL'ye, toplam araç sayısı ise 239 bin 700'e ulaştı. Son rapora göre, sektörün filosundaki hafif ticari araç payı yüzde 5,8'e, elektrikli ve hibrit araçların payı ise yüzde 7,8'e çıktı.

1122-new05.jpg

Ticari EA Üreticisi / Ford / Turneo

Ford Pro, Ford Otosan tarafından Kocaeli Fabrikaları’nda üretilecek tam elektrikli üçüncü ticari modeli yeni E-Tourneo Custom’u tanıttı.

1122-new06.jpg

Ticari EA Üreticisi / Karsan-Aselsan anlaşması

ASELSAN tarafından geliştirilen elektrikli çekiş sistemi bileşenleri kullanılarak KARSAN e-JEST elektrikli minibüsler için tahrik sistemi üretimi yapılacak. Ayrıca anlaşmaya göre elektrikli minibüsler ASELSAN’a satılacak. 

1122-new07.jpg

EA Şarj Operatör Lisans İşlemleri/ EPDK 

Şarj ağı işletme lisansı alan firma sayısı 65'e yükseldi. Lisans alan şirketlerin %75'inin İstanbul ve Ankara merkezli olması dikkat çekti.

1122-new08.jpg

Demiryolları / TCDD / EA Şarj İstasyonları

TCDD garlarına elektrikli araç şarj istasyonları kurulacak. İstasyonların nereye kurulacağının belirlenmesi için planlamalar yapılıyor. İlk etapta 75 lokasyona elektrikli araç şarj istasyonu kurulması planlanıyor.

1122-new09.jpg

Elektrikli  Otobüsler  / Samsun Belediyesi 

Samsun Büyükşehir Belediyesi 2 ay önce şehir içi ulaşımı için  elektrikli otobüsleri devreye almıştı. Belediye, devreye alınmasından bu güne kadar yakıttan 884 bin liraya yakın tasarruf sağlandığı bildirildi.

1122-new10.jpeg

EA Pazarı / Türkiye'de satılan markalar ve fiyatları

Türkiye'de satılan elektrikli araç sayısı her geçen ay artmaya devam ediyor. Türkiye'de Satışa Sunulan Tüm Elektrikli Otomobillerin Kasım 2022 Fiyatları

bottom of page