top of page

Türkiye e-mobilite Haberleri

 

Ocak 2023

ocak 1.jpg

Türkiye'de elektrikli otomobil sayısı bir yılda yüzde 132 arttı

Türkiye'nin otomobili Togg'un satışına başlanması için geri sayım sürerken ülkede elektrikli otomobil sayısı da artmaya devam ediyor. Türkiye'de elektrikli otomobil sayısı geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 132,2 artarak 14 bin 552'ye yükseldi.

ocak 2.jpg

Charge Teknoloji, elektrikli otomobillere destek olacakCharge Teknoloji, elektrikli otomobillere destek olacak

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından “Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı” kapsamında sürdürülen “Elektrikli Araçlar için Şarj İstasyonları Destek Programı” önemli iş birlikleriyle devam ediyor.

ocak 3.jpg

Yerli elektrikli otobüs İtalya’da

Karsan, İtalya ile imzalanan Consip çerçeve sözleşmesi kapsamında, Sicilya adasında bulunan Catania’dan aldığı 18 adetlik e-ATAK sipaşinin 11 adedini teslim etti.

ocak 4.jpg

Niğde’de 3 kişilik elektrikli araç üretiliyor

Niğde’de bir firma tek kapılı 3 kişilik elektrikli araç üretimine başladı. Fabrika Müdürü Abdulkadir Açıkgöz, elektrikli araçların seri olarak üretim yaptıklarını ve ayda 30 araç ürettiklerini söyledi.

ocak 3 3.jpg

İlk yerli elektrikli araç 160 bin TL'ye satışta! Herkes TOGG'u bekliyordu...

RKS A1, 160 bin TL'den satışa sunuldu. Herkes TOGG'u beklerken, Yerli ve elektrikli araç RKS A1'in fiyatı avantaj sağlıyor. Ami ve Twizzy tarzı 3 kişilik bir kapasiteye sahip araç minimal özelliği ve şık tasarımıyla dikkat çekiyor.

Ami'nin sıfır aracını bulmak hayli zorlaştı. Sıfıra yakın bir aracı ise 250 bin TL'den başlıyor

ocak 6.jpg

EBRD’den EnerjiSA'ya elektrikli araç şarj altyapısı için kredi

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, elektrik dağıtım şebekesini iyileştirmek ve elektrikli araçlar için şarj altyapısını yaygınlaştırmak üzere Enerjisa'ya 110 milyon dolarlık kredi sağlıyor.

ocak 7.jpg

Togg için siparişler platform üzerinden verilecek

Togg, dijital platform Trumore’un ilk temas noktası olan mobil uygulamasını App Store, Google Play ve App Gallery üzerinden kullanıcıların hizmetine sundu.

ocak 8.jpg

Elektrikli ticari E-Transit yollarda

Ford Otosan’ın, batarya montajı dahil elektrik enerjisinin tamamını yüzde 100 yenilenebilir kaynaklardan elde eden Gölcük Fabrikası'nda ürettiği Türkiye’nin ilk tam elektrikli hafif ticari aracı E-Transit’in filo satışları başladı.Ford Türkiye İş Birimi Lideri Özgür Yücetürk, “Kocaeli fabrikalarımızda ürettiğimiz Türkiye’nin ilk elektrikli ticari aracı Ford E-Transit ile müşterilerimizin operasyonlarına destek olmaktan mutluluk duyuyoruz.

ocak 9.jpg

İBB UKOME toplantısında, 3 firmaya ait e-scooter izinlerinin iptal edilmesi teklifi oy birliğiyle kabul edildi. Bu kapsamda, toplam 8 bin 234 scooterı bulunan 3 firma kendi isteğiyle piyasadan çekilmiş oldu.

bottom of page