top of page

Türkiye e-mobilite Haberleri

 

Ocak 2022

0122-news01.jpg

EA Şarj / Elektrik Fiyatları

31 Aralık gecesi elektrik tarifelerine yapılan ve yüzde 130'a ulaşan zam araçların şarj maliyetini yüzde 109 ila yüzde 130 aralığında artırdı. AC Tip 2 soketler için 7.4 kW'a kadar olan şarj hizmeti, 2021'de dakika başına 25 kuruştu. Aynı hizmetin bugün fiyatı ise 55 kuruşa çıktı.

0122-news02.jpg

Kargo  / Yurtiçi Kargo

Karbon emisyonunu azaltmak amacıyla filosundaki elektrikli araç sayısını her geçen yıl artıran Yurtiçi Kargo, 2022 itibariyle Pilly filosuna 80 aracı daha ilave ederek elektrikli araç sayısını 270’e çıkardı.

0122-news03.jpg

EA Üretici / Tesla

Tesla Türkiye'de faaliyet göstermeye başladı. Şirket 2022 içerisinde Türkiye’de resmi olarak kuruluşunu ve yapılanmasını tamamlayarak 4 modelini de satışa sunması öngörülüyor. Tesla supercharger altyapısını da Türkiye’ye getirecek. Şarj istasyonları için Tesla’nın internet sitesinde Türkiye’den 10 vilayet yer aldı. Bu vilayetler; İstanbul, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Edirne, Sakarya,   İzmir ve Konya olarak sıralandı.

0122-news04.jpg

Ticari EA Üretici / Temsa

TEMSA, 'MD9 electriCITY' model elektrikli otobüsünü tanıtım için İspanya'nın operatör şirketi ALSA'ya teslim etti. TEMSA üretimi otobüsler bugün itibariyle 66 ülkeye ihraç ediliyor ve bu sayı giderek artıyor. CEO Doğancıoğlu: 
“Yurt dışı örneklerden ve TEMSA’nın o ülkelerde elde ettiği başarılardan bahsettik… Bütün bunların aynı şekilde ülkemizde görülmesi, uygulanması, kullanılması gayet mümkün. Aksi için bir sebep yok.

0122-news05.jpg

Ticari EA Üretici / Karsan

Avrupa’daki elektrikli araç filosunu 250 adedin üstüne taşıyan Karsan, son olarak Norveç pazarına giriş yaptığını açıkladı. Şirketin otonom elektrikli otobüsü olan 'Otonom e-ATAK'ın ülkenin Stavanger şehrinde hizmet vermeye başlaması ile, söz konusu otonom elektrikli otobüsün Avrupada ilk kez şehir içinde kullanılacağı bilgisi verildi

0122-news06.jpg

Belediye /Istanbul / İETT

'İSTANBUL'A ELEKTRİKLİ OTOBÜSLER GELİYOR İETT, 2022 bütçesine koyduğu 100 elektrikli araç alımı için ilk adımı attı. 300 kilometre menzilli elektrikli otobüsün test süreci başlatıldı. Alımla birlikte İETT tarihinde ilk kez yüzde yüz elektrikli otobüsler filoya kazandırılacak.

0122-news07.jpg

EA Kiralama / TikTak

Dakikalık ya da saatlik otomobil kiralama firması TikTak, İstanbul'da TikTak City isimli yeni hizmetini başlattı. Tamamen elektrikli otomobillerden oluşan TikTak City, vatandaşların hem konforlu hem de temiz bir yolculuk yapmalarını sağlıyor.

0122-news08.jpg

EA Şarj Operatörü / ZES

Yapılan açıklamaya göre, şirket Türkiye'deki elektrikli otomobillere sunduğu hizmetleri Yunanistan'a taşıdı ve ülkede 'ZES Solutions I.K.E.' unvanlı bir şirket bir şirket kurdu.

0122-news09.jpg

Pil Üretici / Aspilsan -Turk Telekom

Türk Telekom, ASPİLSAN Enerji ile yerli lityum bataryaların geliştirilmesi ve ticari kullanımı konusunda iş birliği gerçekleştirdi. ASPİLSAN Enerji’nin Türk Telekom mühendislerinin de desteğiyle geliştirdiği lityum batarya, ilk kez Türk Telekom’un canlı şebekesinde denenerek, ticari olarak kullanılmaya başlandı.

0122-news10.jpg

E-Scooter / Link

Superpedestrian'ın toplamda 10 ülkede ve 55 şehirde hizmet verdiğini elektrikli scooter kiralama çözümü LINK'in İstanbul'da hizmet vermeye geçtiğimiz ay başlamıştı. Kısa bir süre içerisinde lokasyon ve filosunu geliştiren Link  İstanbul, Ankara ve İzmir'de  4 binden fazla elektrikli scooter ile hizmet veriyor.

bottom of page