top of page

Şubat 2023 

 
 
Placeholder Image
ŞUBAT1.jpg

Elektrikli otomobillerde ÖTV matrah düzenlemesi

Söz konusu Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. Kararla, sadece elektrik motorlu araçların matrah limitleri arttırıldı.

ŞubAT 2.jpg

Tofaş 400 milyon Euro’ya Stellantis Türkiye’yi satın aldı

Stellantis, 2025 yılı başından itibaren üretime başlama hedefiyle, beş marka için planlanan “K0” ticari araç üretimini Tofaş'a tahsis edecek.

ŞUBAT3.jpg

Çin otomobil devi Türkiye pazarına giriyor

Çin'in elektrikli otomobil şirketi BYD (Build Your Dreams), 2009'dan beri Toyota'nın, 2016'den beri Lexus'ün Türkiye distribütörlüğünü yapan ALJ Türkiye ile anlaştı.

ŞUBAT4.jpg

17 Şubat AVERE Türkiye Toplantısı

Boğaziçi Üniversitesi'nde gerçekleştirdiğimiz, değerli üyelerimizin aktif katılımıyla sektörün Türkiye'de ve globalde gelişimine yönelik neler yapabileceğimizi görüştüğümüz verimli bir toplantı geçirdik. Katılım gösteren değerli üyelerimize teşekkürlerimizi sunarız.

ŞUBAT5.jpg

Elektrikli araçlar mobil jeneratör oldu

Kullanımı gün geçtikçe yaygınlaşan elektrikli araçlar Doğan Trend Otomotiv'in elektrikli MG modelleriyle birer mobil jeneratöre dönüştü.

ŞUBAT6.jpg

Daha fazla menzil isteyenlere: Elektrikli Skywell ET5 Long Range Türkiye’de satışa çıkıyor

Skywell, uzatılmış menzil sunan ET5 Long Range Legend ve ET5 Long Range Exclusive adındaki iki yeni donanım seçeneğini mart ayında satışa sunuyor.

ŞUBAT7.jpg

Türkiye’de satılan en ucuz elektrikli otomobiller

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de elektrikli otomobil dönüşümü başladı. Üstelik yalnızca binek araç değil, minibüs, otobüs, kamyonet, kamyon ve tır gibi hafif ve ağır ticari araçlar da bu sürece dahil oluyor.

ŞUBAT8.jpg

Türkiye'de ocakta 1071 adet elektrikli otomobil satıldı


Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODMD) verilerine göre, Türkiye'de ocakta 1071 adet elektrikli aracın satışı yapıldı.

ŞUBAT9.jpg

Migros 5 ay içinde 50 markete şarj istasyonu kuracak

Geçtiğimiz aylarda Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'ndan (EPDK) “Şarj Ağı İşletmeci Lisansı” alan Migros, elektrikli araç şarj istasyonu kurulumunu hızlandırdı. Yılın ilk yarısına kadar 50 mağazaya şarj istasyonu kurulumu tamamlanacak

ŞUBAT10.jpg

Togg'a şarj altyapısı için oda borsalar ortak olacak

Elektrikli otomobil şarjı için alan ayıran oda ve borsalar, kârdan pay alacak. Şarj alan sahası sahibi tarafından yalnızca enerji altyapısının karşılanması durumunda, sahanın sahibine gelirden yüzde 5 pay verilecek.

bottom of page