top of page

Bu sayfa, www.en-mobility.com tarafından AVERE TR için hazırlanmıştır.

Türkiye e-mobilite Haberleri

ARALIK 2022

ŞUBAT1.jpg

Elektrikli otomobillerde ÖTV matrah düzenlemesi

Söz konusu Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. Kararla, sadece elektrik motorlu araçların matrah limitleri arttırıldı.

ŞubAT 2.jpg

Tofaş 400 milyon Euro’ya Stellantis Türkiye’yi satın aldı

Stellantis, 2025 yılı başından itibaren üretime başlama hedefiyle, beş marka için planlanan “K0” ticari araç üretimini Tofaş'a tahsis edecek.

ŞUBAT3.jpg

Çin otomobil devi Türkiye pazarına giriyor

Çin'in elektrikli otomobil şirketi BYD (Build Your Dreams), 2009'dan beri Toyota'nın, 2016'den beri Lexus'ün Türkiye distribütörlüğünü yapan ALJ Türkiye ile anlaştı.

ŞUBAT4.jpg

17 Şubat AVERE Türkiye Toplantısı

Boğaziçi Üniversitesi'nde gerçekleştirdiğimiz, değerli üyelerimizin aktif katılımıyla sektörün Türkiye'de ve globalde gelişimine yönelik neler yapabileceğimizi görüştüğümüz verimli bir toplantı geçirdik. Katılım gösteren değerli üyelerimize teşekkürlerimizi sunarız.

ŞUBAT5.jpg

Elektrikli araçlar mobil jeneratör oldu

Kullanımı gün geçtikçe yaygınlaşan elektrikli araçlar Doğan Trend Otomotiv'in elektrikli MG modelleriyle birer mobil jeneratöre dönüştü.

ŞUBAT6.jpg

Daha fazla menzil isteyenlere: Elektrikli Skywell ET5 Long Range Türkiye’de satışa çıkıyor

Skywell, uzatılmış menzil sunan ET5 Long Range Legend ve ET5 Long Range Exclusive adındaki iki yeni donanım seçeneğini mart ayında satışa sunuyor.

ŞUBAT7.jpg

Türkiye’de satılan en ucuz elektrikli otomobiller

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de elektrikli otomobil dönüşümü başladı. Üstelik yalnızca binek araç değil, minibüs, otobüs, kamyonet, kamyon ve tır gibi hafif ve ağır ticari araçlar da bu sürece dahil oluyor.

ŞUBAT8.jpg

Türkiye'de ocakta 1071 adet elektrikli otomobil satıldı


Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODMD) verilerine göre, Türkiye'de ocakta 1071 adet elektrikli aracın satışı yapıldı.

ŞUBAT9.jpg

Migros 5 ay içinde 50 markete şarj istasyonu kuracak

Geçtiğimiz aylarda Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'ndan (EPDK) “Şarj Ağı İşletmeci Lisansı” alan Migros, elektrikli araç şarj istasyonu kurulumunu hızlandırdı. Yılın ilk yarısına kadar 50 mağazaya şarj istasyonu kurulumu tamamlanacak

ŞUBAT10.jpg

Togg'a şarj altyapısı için oda borsalar ortak olacak

Elektrikli otomobil şarjı için alan ayıran oda ve borsalar, kârdan pay alacak. Şarj alan sahası sahibi tarafından yalnızca enerji altyapısının karşılanması durumunda, sahanın sahibine gelirden yüzde 5 pay verilecek.

Bu sayfa, www.en-mobility.com tarafından AVERE TR için hazırlanmıştır.

Türkiye e-mobilite Haberleri

ARALIK 2022

forddd.jpg

Ford Otosan ve EBRD elektrikli bir gelecek için güçlerini birleştirmeye devam ediyor

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Avrupa’nın lider ticari araç üreticisi Ford Otosan’ın tamamen elektrikli ve hibrit elektrikli PHEV (Plug-In Hybrid) araçlar da dahil olmak üzere yeni nesil ticari araç yatırımlarına finansal destek vermek üzere şirkete 200 milyon Avro'luk ek kredi sağlayacak.

2. FOTO ARALIK.jpg

Elektrikli otomobillerin şarjları ne kadara doluyor? Elektrikli araçların şarj dolum fiyatları Aralık 2022

Türkiye’de her geçen gün elektrikli araç sayısı giderek artıyor. Benzin fiyatlarının giderek artması ve çevreye zararlarından dolayı vatandaşlar elektrikli araçlara yönelmeye başladı. Elektrikli araçlar hem doğa dostu hem de daha tasarruflu sürüş sağlıyor.

foooooto.jpg

Elektrikli otomobil satışları 6 bini aştı

Türkiye'de elektrikli otomobil pazarının gelişmeye başlaması global markaların yönünü Türkiye'ye çevirdi. Hibrit otomobil satışları 51 bin 504 adet olurken, oto gazlı otomobil satışları 7 bin 594 adet ve Elektrikli otomobil satışları da 6 bin 214 adet oldu. Tesla da Türkiye'deki merkezi için iş ilanları yayınladı.

4. FOTO.jpg

Elektrikli araç bataryaları için geri dönüşüm tesisleri kuruluyor

Elektrikli araçlarda maliyetin yüzde 40'ını oluşturan bataryalar için geri dönüşüm şirketlerinin önemini vurgulayan Exitcom Recycling Genel Müdürü Murat İlgar, rezervlerin talebi karşılayamayacağını ifade etti.

5. FOTO.jpg

BiSU’nun filosuna Rakun’dan 100 elektrikli motosiklet

Ford Otosan girişimiyle hayata geçirilmesinden bu yana ticari kullanımda yepyeni bir kulvar açan Türkiye’nin yerli e-motosikleti Rakun, BiSU ile yaptığı iş birliği kapsamında şirketin filosuna katılacak 100 aracını teslim etti.

6. FOTO.jpg

Şehir içi ulaşımda yeni trend minimobilite!

Yükselen nüfus ve artan trafikle giderek daha da karmaşık hale gelen şehirlerde ulaşım da zorlaşıyor. Son yıllarda kısa mesafe ulaşımda önemli bir alternatife dönüşen elektrikli scooter’lar ise kazalarla gündeme geliyor. Uzmanlar, mobilitenin yeni trendinin mini araçlar olacağını düşünüyor.

7.FOTO.jpg

Haliç Tersanesi’nin 567’nci yılında 5 elektrikli deniz taksi suyla buluştu

İBB iştiraki Şehir Hatları A.Ş., tarihi Haliç Tersanesi’nin 567’nci kuruluş yıldönümünde, 5 elektrikli deniz taksiyi suya indirdi.

8. FOTO.jpg

Römorkör ve benzeri deniz araçları elektrikli olacak

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nca Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmeliğe göre, 2053 net sıfır emisyon hedefi kapsamında tersane, tekne imal ve çekek yerlerinde kullanılan römorkör ve benzeri deniz araçlarının tamamı 5 yıl içerisinde elektrikli olacak.

9. FOTO.jpg

Türkiye’de 17 markanın 30 modeli satışa sunuluyor.

2023’te yeni geleceklerle birlikte marka sayısı en az 24 olacak. Model sayısı ise 40’ın üzerine çıkacak.

10.FOTO.jpg

Yerli ve milli elektrikli trende seri üretim için geri sayım başladı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, "Tasarım hızı saatte 160 kilometre olacak şekilde ilk milli ve yerli elektrikli tren üretimini gerçekleştirdik, çalışmalarını tamamladık. Bugün 10 bin kilometreyi geçti testte. Yakın bir zamanda sertifikasını da aldıktan sonra seri üretimine başlayacağız." dedi.

bottom of page