top of page

Bu sayfa, www.en-mobility.com tarafından AVERE TR için hazırlanmıştır.

Türkiye e-mobilite Haberleri

ARALIK 2022

ocak 1.jpg

Türkiye'de elektrikli otomobil sayısı bir yılda yüzde 132 arttı

Türkiye'nin otomobili Togg'un satışına başlanması için geri sayım sürerken ülkede elektrikli otomobil sayısı da artmaya devam ediyor. Türkiye'de elektrikli otomobil sayısı geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 132,2 artarak 14 bin 552'ye yükseldi.

ocak 2.jpg

Charge Teknoloji, elektrikli otomobillere destek olacakCharge Teknoloji, elektrikli otomobillere destek olacak

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından “Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı” kapsamında sürdürülen “Elektrikli Araçlar için Şarj İstasyonları Destek Programı” önemli iş birlikleriyle devam ediyor.

ocak 3.jpg

Yerli elektrikli otobüs İtalya’da

Karsan, İtalya ile imzalanan Consip çerçeve sözleşmesi kapsamında, Sicilya adasında bulunan Catania’dan aldığı 18 adetlik e-ATAK sipaşinin 11 adedini teslim etti.

ocak 4.jpg

Niğde’de 3 kişilik elektrikli araç üretiliyor

Niğde’de bir firma tek kapılı 3 kişilik elektrikli araç üretimine başladı. Fabrika Müdürü Abdulkadir Açıkgöz, elektrikli araçların seri olarak üretim yaptıklarını ve ayda 30 araç ürettiklerini söyledi.

ocak 3 3.jpg

İlk yerli elektrikli araç 160 bin TL'ye satışta! Herkes TOGG'u bekliyordu...

RKS A1, 160 bin TL'den satışa sunuldu. Herkes TOGG'u beklerken, Yerli ve elektrikli araç RKS A1'in fiyatı avantaj sağlıyor. Ami ve Twizzy tarzı 3 kişilik bir kapasiteye sahip araç minimal özelliği ve şık tasarımıyla dikkat çekiyor.

Ami'nin sıfır aracını bulmak hayli zorlaştı. Sıfıra yakın bir aracı ise 250 bin TL'den başlıyor

ocak 6.jpg

EBRD’den EnerjiSA'ya elektrikli araç şarj altyapısı için kredi

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, elektrik dağıtım şebekesini iyileştirmek ve elektrikli araçlar için şarj altyapısını yaygınlaştırmak üzere Enerjisa'ya 110 milyon dolarlık kredi sağlıyor.

ocak 7.jpg

Togg için siparişler platform üzerinden verilecek

Togg, dijital platform Trumore’un ilk temas noktası olan mobil uygulamasını App Store, Google Play ve App Gallery üzerinden kullanıcıların hizmetine sundu.

ocak 8.jpg

Elektrikli ticari E-Transit yollarda

Ford Otosan’ın, batarya montajı dahil elektrik enerjisinin tamamını yüzde 100 yenilenebilir kaynaklardan elde eden Gölcük Fabrikası'nda ürettiği Türkiye’nin ilk tam elektrikli hafif ticari aracı E-Transit’in filo satışları başladı.Ford Türkiye İş Birimi Lideri Özgür Yücetürk, “Kocaeli fabrikalarımızda ürettiğimiz Türkiye’nin ilk elektrikli ticari aracı Ford E-Transit ile müşterilerimizin operasyonlarına destek olmaktan mutluluk duyuyoruz.

ocak 9.jpg

İBB UKOME toplantısında, 3 firmaya ait e-scooter izinlerinin iptal edilmesi teklifi oy birliğiyle kabul edildi. Bu kapsamda, toplam 8 bin 234 scooterı bulunan 3 firma kendi isteğiyle piyasadan çekilmiş oldu.

Bu sayfa, www.en-mobility.com tarafından AVERE TR için hazırlanmıştır.

Türkiye e-mobilite Haberleri

ARALIK 2022

forddd.jpg

Ford Otosan ve EBRD elektrikli bir gelecek için güçlerini birleştirmeye devam ediyor

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Avrupa’nın lider ticari araç üreticisi Ford Otosan’ın tamamen elektrikli ve hibrit elektrikli PHEV (Plug-In Hybrid) araçlar da dahil olmak üzere yeni nesil ticari araç yatırımlarına finansal destek vermek üzere şirkete 200 milyon Avro'luk ek kredi sağlayacak.

2. FOTO ARALIK.jpg

Elektrikli otomobillerin şarjları ne kadara doluyor? Elektrikli araçların şarj dolum fiyatları Aralık 2022

Türkiye’de her geçen gün elektrikli araç sayısı giderek artıyor. Benzin fiyatlarının giderek artması ve çevreye zararlarından dolayı vatandaşlar elektrikli araçlara yönelmeye başladı. Elektrikli araçlar hem doğa dostu hem de daha tasarruflu sürüş sağlıyor.

foooooto.jpg

Elektrikli otomobil satışları 6 bini aştı

Türkiye'de elektrikli otomobil pazarının gelişmeye başlaması global markaların yönünü Türkiye'ye çevirdi. Hibrit otomobil satışları 51 bin 504 adet olurken, oto gazlı otomobil satışları 7 bin 594 adet ve Elektrikli otomobil satışları da 6 bin 214 adet oldu. Tesla da Türkiye'deki merkezi için iş ilanları yayınladı.

4. FOTO.jpg

Elektrikli araç bataryaları için geri dönüşüm tesisleri kuruluyor

Elektrikli araçlarda maliyetin yüzde 40'ını oluşturan bataryalar için geri dönüşüm şirketlerinin önemini vurgulayan Exitcom Recycling Genel Müdürü Murat İlgar, rezervlerin talebi karşılayamayacağını ifade etti.

5. FOTO.jpg

BiSU’nun filosuna Rakun’dan 100 elektrikli motosiklet

Ford Otosan girişimiyle hayata geçirilmesinden bu yana ticari kullanımda yepyeni bir kulvar açan Türkiye’nin yerli e-motosikleti Rakun, BiSU ile yaptığı iş birliği kapsamında şirketin filosuna katılacak 100 aracını teslim etti.

6. FOTO.jpg

Şehir içi ulaşımda yeni trend minimobilite!

Yükselen nüfus ve artan trafikle giderek daha da karmaşık hale gelen şehirlerde ulaşım da zorlaşıyor. Son yıllarda kısa mesafe ulaşımda önemli bir alternatife dönüşen elektrikli scooter’lar ise kazalarla gündeme geliyor. Uzmanlar, mobilitenin yeni trendinin mini araçlar olacağını düşünüyor.

7.FOTO.jpg

Haliç Tersanesi’nin 567’nci yılında 5 elektrikli deniz taksi suyla buluştu

İBB iştiraki Şehir Hatları A.Ş., tarihi Haliç Tersanesi’nin 567’nci kuruluş yıldönümünde, 5 elektrikli deniz taksiyi suya indirdi.

8. FOTO.jpg

Römorkör ve benzeri deniz araçları elektrikli olacak

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nca Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmeliğe göre, 2053 net sıfır emisyon hedefi kapsamında tersane, tekne imal ve çekek yerlerinde kullanılan römorkör ve benzeri deniz araçlarının tamamı 5 yıl içerisinde elektrikli olacak.

9. FOTO.jpg

Türkiye’de 17 markanın 30 modeli satışa sunuluyor.

2023’te yeni geleceklerle birlikte marka sayısı en az 24 olacak. Model sayısı ise 40’ın üzerine çıkacak.

10.FOTO.jpg

Yerli ve milli elektrikli trende seri üretim için geri sayım başladı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, "Tasarım hızı saatte 160 kilometre olacak şekilde ilk milli ve yerli elektrikli tren üretimini gerçekleştirdik, çalışmalarını tamamladık. Bugün 10 bin kilometreyi geçti testte. Yakın bir zamanda sertifikasını da aldıktan sonra seri üretimine başlayacağız." dedi.

bottom of page